Luni, 11 octombrie 2010. O zi importantă pentru că s.-au disputat ambele finale de la Beijing. Au câştigat favoriţii, Djokovic şi Wozniacki. O zi în care Sorana Cîrstea a profitat din plin de statutul de favorită 3 al calificărilor de la Linz, prinzând un loc pe tablou din postura de lucky looser. Retragerea Serenei a aprins lupta pentru ocuparea locului 8, calificant la Turneul Campioanelor. Toate acestea, dar şi cum este supranumită Caroline Wozniacki, le puteţi citi în continuare, în Ştirile zilei 11.10.10

LUPTĂ PENTRU LOCUL 8. După ce Serena Williams s-a retras de la Linz şi a anunţat că şi-a compromis întregul sezon, a devenit extrem de interesant duelul pentru a opta poziţie calificantă pentru Turneul Campioanelor. Şanse de calificare au chinezoaica Li Na, rusoaica Victoria Azarenka şi israelianca Sahar Peer. Acum, ordinea în clasamentul anului este: 1. Azarenka – 3.595 puncte, 2. Li – 3.541 puncte şi 3. Peer – 3.425 puncte.

NOVAK, REGELE PLOII. Novak Djokovic şi-a păstrat titlul la Beijing, după ce l-a învins cu 6-2, 6-4 pe spaniolul David Ferrer. La acest turneu, Nole nu a cedat niciun set şi a dominat meciul chiar dacă a rupt o rachetă în primul set! A fost pentru a doua oară consecutiv când Djokovic a disputat finala în ziua de luni, din cauza ploii.

DJOKOVIC, BILANŢ PERFECT ÎN ASIA. Sârbul se simte ca peştele în apă în Asia. Din 2009, el a câştigat 23 din cele 24 de meciuri disputate pe continentul asiatic – singura înfrângere a suferit-o în faţa lui Davidenko, în semifinalele de la Shanghai. Pentru Djokovic, acesta a fost al 18-lea titlu din carieră, din 30 de finale disputate. El are un palmares de 16 victorii şi trei înfrângeri în finalele disputate împotriva altor jucători în afara lui Federer, Nadal şi Murray.

WOZNACKI, AL ŞASELEA TITLU. Noul lider mondial al fetelor, Caroline Wozniacki, şi-a luat revanşa în faţa Verei Zvonareva pentru înfrângerea din semifinalele US Open. Daneza a învins cu 6-3, 3-6, 6-3, în finala de la Beijing, şi a ajuns la al şaselea titlu câştigat în acest an. De asemenea, ea a devenit a treia jucătoare care depăşeşte graniţa celor trei milioane de euro câştigate în acest an doar din tenis. Ca o paranteză, ştiţi cum îi spune antrenorul (Sven Gronefeld) Carolinei? „Sunshine” (rază de soare)!

SORANA, NOROCOASA DE LA LINZ. Învinsă de grecoaica Eleni Daniilidou în turul trei al calificărilor pentru tabloul principal al turneului de 220.000 de euro de la Linz, Sorana Cîrstea va fi totuşi prezentă în concurs. Ea a profitat de abandonul Sevastovei şi o va întâlni în primul tur pe buna sa prietenă, sârboaica Ana Ivanovic. Aceasta este cea mai aureolată jucătoare de pe tablou, fiind singura care are în palmares un titlu de Grand Slam. Ivanovic a acceptat un wild-card de ultim moment pe care austriecii i l-au acordat după ce Serena Williams i-a anunţat că nu poate participa. Intereant este că turneul de la Linz este ultimul pe care Ana l-a câştigat în cariera ei. Se întâmpla în urmă cu doi ani.

DUELUL GENERAŢIILOR. Programată în primul tur la Osaka (220.000 de euro), partida dintre britanica Laura Robson şi japoneza Kimiko Date Krumm va intra cu siguranţă în istorie. Ea va consemna cea mai mare diferenţă de vârstă înregistrată vreodată între două jucătoare: 24 de ani! Robson are 16 ani, Kimiko Date 40.

SUCCES ROMÂNESC. Cristina Ene, cap de serie numărul 3, a câştigat titlul la Mastersul European de junioare până în 16 ani. În finală, Cristina Ene a învins-o cu 3-6, 6-0, 6-0, pe a patra favorită a competiţiei, rusoaica Tamara Pichkhadze. Finala mică a fost o afarecere 100% românească, Ioana Ducu învingând-o cu 6-3, abandon, pe Irina Maria Bara. La categoria junioare 14 ani, Ilka Csoregi (România) a fost învinsă cu 6-2, 2-6, 6-2 de rusoaica Uliana Aizatulina, cap de serie numărul 1. Competiţie de tradiţie în tenisul european, Mastersul a fost câştigat de câţiva jucători de top ai tenisului mondial: Rafael Nadal, Tommy Robredo şi Kim Clijsters.