O zi istorică prin sonoritatea ei, 10.10.2010 a marcat câteva borne importante în lumea tenisului.  Printre ele, al zecelea succes din acest an al fraţilor Bryan, al şaptelea al lui Nadal sau calificarea în finala de la Kansas City a Edinei Gallovits. Iată în continuare câteva dintre cele mai importante ştiri ale zilei de duminică.

RIVALĂ. Deşi este noua lideră a clasamentului mondial, daneza Caroline Wozniacki nu este sigură că ar putea termina pe acest loc şi anul. Singura care îi poate fura coroana este rusoaica Vera Zvonareva, chiar adversara ei din finala de la Beijing. Indiferent de rezultatul meciului de pe tărâm asiatic, Zvonareva are şanse la prima poziţie, cu condiţia să obţină rezultate mai bune la Moscova şi Doha.

SUCCES. Rafael Nadal a câştigat al şaptelea titlu în acest an. El l-a învins cu 6-1, 7-5 pe francezul Gael Monfils în finala de la Tokyo. Este pentru prima dată din 2005 încoace când Nadal a reuşit să câştige un trofeu după turneul de la US Open. Anul acesta, spaniolul nu a pierdut nicio finală disputată, ajungînd la un total de 43 de titluri. El a adisputat în total 55 de finale, pierzând doar 12.

TURNEUL CAMPIONILOR. Se ştiu cele opt jucătoare calificate pentru Turneul Campionilor de la Doha. Serena Williams, Kim Clijsters, Caroline Wozniacki, Vera Zvonareva, Samantha Stosur, Francesca Schiavone, Jelena Jankovic şi Elena Dementieva vor fi direct pe tablou. Ele reprezintă şapte naţiuni diferite! Schiavone este prima italiancă prezentă la Masters de când acesta este organizat cu doar 8 jucătoare. Un lucru foarte rar: toate sportivele calificare au câştigat sau au fost măcar finaliste ale unui turneu de Grand Slam în cariera lor.

CALIFICARE. Novak Djokovic a obţinut biletele pentru Turneul Campionilor de la Londra. El va fi urmat săptămâna viitoare de Andy Murray şi Robin Soderling.

‎NUNTĂ. Australianca Alicia Molik a anunţat că se va mărita după Australian Open 2011.

LEGENDĂ. Intraţi deja în legendă, fraţii gemeni Bob şi Mike Brown au câştigat al zecelea titlu de dublu în acest an câştigând, la Beijing, a zecea finală din tot atâtea disputate în 2010. pentru ca povestea să fie completă, ei au câştigat chiar pe 10.10.10.

FINALISTĂ. Edina Gallovits s-a calificat în finala turneului ITF de la Kansas City. Ea a învins-o în semifinalele competiţiei de 50.000 de dolari, cu 6-1, 2-6, 6-0, pe americanca Irina Falconi. În finală, adversara Edinei, care este cap de serie numărul 1, va fi jucătoarea canadiană Rebecca Marino, favorita numărul 2.